Sůl nad zlato?

Jak jsem se tak v minulosti postupně vyhrabával z různých zdravotních potíží
jsa nespokojen s jejich pouhým "přeléčováním,"nemohl jsem si nevšimnout,
jak důležitou roli zde hraje způsob stravování.
Že "jsme to co jíme," to je prostě fakt a ne nějaký prázdný bonmot.
A že se podle toho taky cítíme, ba dokonce že  potrava velkou měrou může ovlivňovat naše myšlení
a tedy vlastně způsob prožití života,to jsem taky postupně ráčil vzít na vědomí.  
A tak došlo i na sůl, o níž je tahle stránka.

Dávám přednost krystalické z Himálaje, a pokusím se doložit proč.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na trhu existuje několik druhů soli, jaká je nejlepší? : Sůl kamenná nebo mořská ?
Odborníci na výživu mají často odlišný názor na to, jaká sůl je pro člověka vhodnější, lepší. Jestli mořská nebo kamenná.  Kamenná sůl byla dříve také mořskou. Leží ale už statisíce let v temnotě a chladu bez pohybu. Kdežto mořská sůl je v neustálém pohybu, plná energie, slunce a minerálů.
Běžná kuchyňská sůl je většinou vysoce čištěný produkt. V procesu čištění byla původní sůl zbavena asi šedesáti prvků, které tělo nutně ke své funkci potřebuje. Nerafinovaná mořská sůl obsahuje pouze 75% chloridu sodného a zbylých 23% připadá na jiné minerály. Rafinovaná kuchyňská sůl je však téměř 99% chlorid sodný - a ostatní minerály v ní zcela chybějí.

Velmi vhodná je na solení Atlantská sůl která se dá koupit v obchodech se zdravou výživou buď, šedivá nebo bílá. Šedivá Atlantská sůl je těžena v ekologicky čistých místech a neprochází procesem bělení ani jódování, zůstává tak v nejpřírodnějším stavu. Je ovšem trochu dražší než jiné soli, ale její kvalita za to stojí.
Jestliže používáme sůl dodatečně jodidovanou, musíme ji pak po každém použití pečlivě uzavřít. (jód je prvek, který časem sublimuje-vyprchává, není-li v potravině přírodně navázán)

Možná, že k nadužívání soli tedy přispívá také nutkání doplnit tyto potřebné minerály větším množstvím té soli, která je k dispozici. Ve prospěch této domněnky mluví také fakt, že potřeba soli se podstatně sníží, užívá-li člověk po několik týdnů mořskou nerafinovanou sůl.

Himalájská kristalická sůl Haliti


Hality jsou nejkrásnější krystaly soli, plně průhledné s typickou krychlovou strukturou. Jejich největší předností není přítomnost minerálů, ale vysoký stupeň krystalického uspořádání, který vznikal po miliony let za velmi specifických přírodních podmínek. Proto jsou přirovnávány k diamantům mezi solemi. Rozdíl mezi působením halitové soli a soli průmyslovo-potravinářské na lidský organismus může být přirovnán k rozdílu působení vzduchu čistě panenské přírody a znečištěného ovzduší velkoměsta. Už více jak 3000 let se v Asii používají k léčení. Solné krystaly Hality mají vysokou schopnost ničit cizorodé látky v těle.
Hality se používají:
- zahřáté krystaly se přikládají na nemocná a bolavá místa na těle
- jako osobní kámen - pod polštář nebo nosit při sobě
- na přípravu solanky pro pitnou kůru nebo k solení pokrmů

Příprava krystalické solanky
Hality vložte do sklenice a doplňte ji čistou pramenitou vodou. Asi za 1 hodinu vznikne nasycený roztok (krystaly se v nasyceném roztoku již dále nerozpouštějí). Takto připravenou solanku můžete použít buď k solení pokrmů nebo k pitné kůře, která je vhodná k detoxikaci lidského těla. Doporučená denní dávka: 1 čajová lžíce solanky zředěná 0,2 l pramenité vody. Proces přípravy solanky můžeme s hality opakovat.

Sůl je do jisté míry návyková látka. Mnoho lidí namítne, že jim neslané jídlo nechutná. To je ovšem jen otázka zvyku, který můžeme sami změnit. Pokud je někdo zvyklý hodně solit, má posunutý práh citlivosti pro slanou chuť. Nižší koncentrace soli v potravě není schopen zaznamenat a strava mu připadá neslaná. Dlouhodobě sníženým příjmem soli se však chuťové pohárky zregenerují a za pár týdnů přirozeně reagují i na nižší množství soli ve stravě. Budeme-li si záměrně a systematicky stále přisolovat o něco méně, postupně si zvykneme jíst jídla mnohem méně slaná než dnes a začneme je považovat za chuťově naprosto vyhovující.

Jak si odvyknout na hodně slané pokrmy
Není to jednoduché a může se dostavit i tzv.absťák. Po pár dnech ale zjistíte, že se vám snížila nejen chuť na slané, ale i na sladké.

Při snaze omezit nadměrný příjem soli doporučujeme:
1) odstranit slánku a ?maggi" ze stolu
2) konzumovat co nejméně polotovarů, které jsou z výroby přesolené.
3) Při objednávání jídla v restauraci poproste, aby jej osolili jen málo (pokud to není ?hotovka")
4) zmenšit porce sýrů, zejména tvrdého, který obsahuje velké množství soli
5) k dosolování používejte fermentované produkty, ve kterých sůl prošla fermentačním procesem nebo tepelnou úpravou, a které obsahují cenné výživové látky jako je miso, švestičky umeboshi, sojová omáčka Shoyu nebo Tamari.
6) Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny. Nepotřebujete je přisolovat. Navíc svým vysokým obsahem draslíku přispívají ke snižování krevního tlaku.
7) Naučte se přichucovat jídla citrónovou šťávou, čerstvě posekanými bylinkami, česnekem nebo cibulí místo solení.
8) Naučte se používat různé zeleninové soli s omezeným obsahem sodíku.
Staňte se těmi, kdo pochopili, že trvalé omezení kuchyňské soli je ta nejjednodušší změna, ale s velkým významem pro naše zdraví.
Za pár dní po těchto úpravách vám dříve chutná jídla budou připadat přesolená.
Často také není nutné mnoho solit, použijeme-li vhodné koření. Snažme se používat co nejvíce kuchyňské bylinky, jako třeba majoránku, dobromysl, bazalku, mateřídoušku, tymián, libeček a mnoho dalších, které již samotné jsou schopny dodat jídlu výraznou, přitažlivou chuť.

https://sulhimalaj.svet-stranek.cz/

 

Solanka

20.08.2013 14:24
SOLANKA – ŽIVOTNÍ SYMBIÓZA Směs vody a soli tzv. SOLANKA je prapolévka života a flexibilní fyzický reprezentant čisté sluneční nebo-li světelné energie. Ne nadarmo pochází slovo “SOL” z latiny a znamená “slunce”, neboť solanka není nic jiného než tekuté zhmotnění slunečního světla. Solanka znamená...

Kontakt

Josef Šťastný Mikulášovice 30
407 79
777 246 931 joe.praha@gmail.com