Čajová houba - kombucha

16.04.2015 00:00

 

Prvním z mých oblíbených elixírů o kterých se tady příležitostně chci zmínit, je ..KOMBUCHA.
 Koho ten nápoj blíže zajímá a ještě se s ním nesetkal, tak ať koukne na internet, informací je tam dost.
 Příště si pak o Kombuše případně můžeme trochu popovídat, vlastní zkušenosti vítány.
 Zde je závdavek ze stránky, jejíž odkaz sem přidávám do začátků.

"Přesto, že je moderní, není tento zkvašený čaj nový, je znám již mnohá staletí. Kořeny sahají do různých kultur. Kdo Kombuchu původně objevil a kdo ji nechal poprvé zkvasit, se neví. O vzniku se tradují různé pověsti."

https://www.kombucha.wbs.cz/Historie.html

"Kombucha samozřejmě obsahuje celou řadu velmi zdraví prospěšných látek. Na každého člověka ale může působit jinak. Stejně jako na každého člověka působí jinak léky. Mohou vám pomoci, ale mohou i uškodit. Kombucha prošla lidovým léčitelstvím ve Střední Asii a dnes se zkouší u nás. Je otázkou, jak dobře se projeví." Kombucha navíc obsahuje mnoho trávicích enzymů, které se ve stravě moderního člověka vyskytují jen velmi málo. "Ten nápoj je zdravý právě díky enzymům. Strava, kterou jíme, je většinou neživá a je velmi dobré, když přidáme cokoli, co enzymy má.

 Kombucha nám díky tomu může spravit zažívání. Sama jsem ji pila a jedinou nevýhodou byl cukr obsažený v nápoji. Na cukru totiž kombucha kvasí, ale může to být dobrý doplněk pitného režimu," soudí výživová poradkyně a ředitelka centra Wellnessia Monika Divišová.

 Nápoj ze zázračné houby se prodává s mnoha příchutěmi. Oblíbená je meduňková nebo heřmánková.

Čínský dar

 Kombucha má také velmi zajímavou minulost. Původně pochází z asijské části Ruska, kde ji tamní obyvatelé pili po staletí. Do širšího povědomí se ale dostala až v devatenáctém století, kdy její pozitivní účinky začali zkoumat vědci. Většího rozšíření se kombuše dostalo až po druhé světové válce. V bývalém Sovětském svazu totiž po roce 1945 značně stoupal počet nádorových onemocnění. Ve dvou krajích na středozápadním Uralu ovšem lékaři zaznamenali, že obyvatelé trpí onemocněním mnohem méně. V Solikamsku a Bereznicích proto byly ustanoveny dvě výzkumné skupiny odborníků, které měly záhadu vysvětlit. Vědci porovnávali životní prostředí obou oblastí s ostatními, kde lidé trpěli závažnými chorobami. Nakonec však zjistili, že v Solikamsku a Bereznicích není o nic lepší životní prostředí než jinde. Dokonce laboratorní rozbory prokázaly, že obyvatelé těchto dvou oblastí jsou na tom, alespoň co se týče životního prostředí, ještě hůře než ostatní oblasti. Vědci si podivný případ vůbec nedokázali vysvětlit. Navíc v obou oblastech bylo mnohem méně opilců a opileckých trestných činů, přestože tamní lidé pili úplně stejně jako jinde.

Záhadu nakonec pomohla vyřešit náhoda. Jeden z vedoucích lékařů výzkumného týmu šel navštívit jednu ze sledovaných rodin. Traduje se, že doma byla jen babička, která lékaře pohostila šálkem neznámého nápoje. Babička lékaři vysvětlila, jak nápoj připravuje, a prozradila mu, že v obou zkoumaných oblastech jej pije každá rodina. Je to prý tradice, která trvá po staletí. Houbu prý věnovali Číňané ruskému carovi, který ji pak věnoval svému lidu, aby si každý mohl připravit léčivý nápoj.
 Bedřich Kratochvíl
(Lidové noviny

 Kombucha obsahuje množství zdraví prospěšných látek:

 Kyselina glukoronová - pročišťuje organismus, povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a látkovou výměnu, napomáhá odbourávání cholesterolu, je stavební látkou mnohých důležitých polysacharidů, které tvoří vazivo či chrupavku.
 Kyselina mléčná - údajně brání vzniku rakoviny.
 Vitaminy - B1, B2, B3, B6, B12, C.
 Kyselina listová - metabolismus bílkovin, tvorba červených krvinek, zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin, má preventivní účinky proti rakovině a dalším nemocem.

Kombucha je nápoj připravený fermentací čaje pomocí směsné kultury bakterií a kvasinek, který má příznivé účinky na organismus. Ve fermentačním procesu se sacharóza štěpí na fruktózu a glukózu. Současně se tvoří enzymy štěpící bílkoviny a uhlohydráty. Kombucha je živý nápoj s přírodním zakalením. Barva a chuť závisí na kolísání kvasného procesu.

Základem kombuchy je směsná kultura (nazývaná nesprávně jako "houba") symbiotických mikroorganismů. Součástí této kultura jsou zejména octové bakterie (převážně Bakterium xylinum, Acetobacter, guconium a další) a kvasinky (např. Brettanomyces bruxellensys nebo Schizosaccharomyces pombe), přítomny jsou i mléčné bakterie (rody Lactobaccilus a Lactococcus) známé z jogurtů. Narostlá kultura připomíná koláč.

Kombuchu znali a pili už staří Číňané. Byla známa už v dynastii Tsin 221 let před n. l. Do zájmu lékařů se dostala ve 40. letech 20. století v Sovětském svazu. Ve dvou krajích na Uralu byl pozorován výrazně menší výskyt rakoviny i přesto, že životní prostředí bylo znečištěno nadprůměrně a obyvatelé holdovali alkoholu a cigaretám stejně jako ostatní obyvatelé SSSR.

Jako pravděpodobná příčina takovéto imunity byla shledána právě kombucha,
jejíž pití zde mělo velkou tradici a bylo velmi rozšířené.

Kombucha mám mnoho pozitivních vlivů na organismus. Působí jako prevence proti rakovině i při její léčbě, má antibiotické účinky, posiluje imunitu, regeneruje buňky, doplňuje vitalitu, pomáhá odstraňovat z těla toxické látky, těžké kovy a nikotin, podporuje správné trávení a předpokládá se i mnoho dalších minoritních efektů, např. proti hemeroidům, skleróze apod. V neposlední řadě urychluje odbourávání alkoholu. Někteří lidé doporučují kombuchu i jako nápoj na hubnutí, stačí ji prý pít před jídlem. Znalost složení kombuchy a historické zkušenosti hovoří pro pozitivní vliv kombuchy na lidský organismus.
Ten je připisován zejména vyprodukovaným organickým kyselinám, nápoj kombuchy ale obsahuje i dost vitamínů (hlavně řady B a C) a pozitivní roli hrají i mikroorganismy v kultuře, které obohacují střevní mikroflóru, čímž podporují správné trávení a zároveň brání růstu patogenních mikroorganismů. V neposlední řadě mají pozitivní účinky i mnohé používané čaje, zejména zelený.

Kombuchový nápoj je nejen vysoce zdraví prospěšný, ale také chutný. Má sladkokyselou chuť, která závisí na mnoha faktorech, liší se však hlavně podle délky kvašení. Nejprve chutná jako sladké šumivé víno (po 3 dnech), když ho necháme kvasit o trochu déle, připomíná Vineu (asi po 7 dnech), později (asi po 9 dnech) se podobá bílému vínu a po ještě delší době je z něj ocet. Výrazný vliv na chuť má i druh použitého čaje.

V první řadě to jsou organické kyseliny. Kvasinky Saccharomyces, které jsou jednou z hlavních součástí syncytia (kvasinek a bakterií) kombuchy, produkují do čaje kyselinu glukonovou a látky typu polysacharidu glukanu. Glukan jako produkt stejných kvasinek je mohutný imunostimulant. Čaj z kombuchy obsahuje prokazatelně značné množství kyseliny glukuronové, která fyziologicky působí v organismu jako účinná detoxikační látka. Váže škodlivé součásti různých jedů na sebe a mění v glukuronáty.

Tím je zbavuje toxických vlastností. Další organické kyseliny jsou kyselina L-mléčná , octová, šťavelová, usninová, listová, uhličitá, L-askorbová (= vitamín C) a další. Hlavní účinek je připisován kyselině glukoronové, která působí v organismu jako detoxikační činidlo (váže na sebe cizí látky určené k vyloučení močí). Tělo ji normálně v malém množství produkuje, ale současný člověk je obklopen tolika toxickými látkami, že toto množství obvykle nestačí. Kyselina usninová má antibiotické protibakteriální účinky. Kyselina L-mléčná působí jako stimulant funkce jater a má protirakovinné účinky. Přítomné kvasinky produkují mj. polysacharidy (glukany), které stimulují funkci imunitního systému.

Z vitamínů kromě C obsahuje ještě B1, B2, B3, B6 a B12. Dalšími složkami nápoje jsou alkohol a oxid uhličitý.

Je třeba dodat, že pozitivní účinky má jen nápoj vyprodukovaný kombuchou. V žádném případě nekonzumujte vlastní houbu. Ta sice přímo neškodí, mikrobiální biomasa ale obsahuje velké množství nukleových kyselin, které tělo není schopné v tomto množství plně odbourat. Vznikající kyselina močová se pak hromadí v kloubech a způsobuje jejich onemocnění známé jako dna.

Účinky

Odborná literatura uvádí celou škálu příznivých účinků na organismus. Mezi nemoci či poruchy, které kombucha léčí či alespoň zmírňuje, patří:
artritida
aterioskleróza
bolesti hlavy a údů
cukrovka (působí jako profylaktikum)
dna
duševní poruchy
furunkulóza
hemeroidy
kloubový revmatismus
kožní vyrážky a onemocnění (tehdy se doporučuje přikládat obklady z kombuchového nápoje)
ledvinové kameny
mandle (záněty - doporučuje se kloktat kombuchovým nápojem)
menstruační bolesti (upravuje i menstruační cyklus)
nervozita
nervové poruchy
plísně
podráždění žaludeční sliznice
rakovina (jako prevence i léčba, obzvláště v raném stádiu, jsou však doloženy i případy vyléčení již metastázujících nádorů (kombuchový nápoj totiž podněcuje produkci interferonu)
stres
vápenatění cév
ledvin a mozkových kapilár
skleróza multiplex
trombóza
únava
úplavice
vysoký krevní tlak
zácpa
záněty (vnitřní i vnější)
zažívací potíže
žaludeční potíže

Příprava nápoje

Nápoj je připravován z oslazeného čaje kvašením kulturou kombuchy a trvá cca 7-10 dní v závislosti na teplotě. Při tomto procesu dochází ke konzumaci cukru a dalších živin obsažených v čaji, kultura roste a jsou produkovány organické kyseliny, zejména kyselina octová a mléčná. Délka procesu ovlivňuje chuť, krátce kvašené nápoje jsou sladší, delsím působením vzniká kyselý nápoj. Je třeba dodat, že hlavní proces (tvorba kyselin) není kvašení v pravém slova smyslu, ale jedná se o aerobní proces vyžadující kyslík. Kulturu je proto občas vhodné zamíchat. Pravé kvašení ale v malém rozsahu také probíhá a výsledný nápoj tak může obsahovat menší množství alkoholu (cca 0,5%, tj. limit pro nealkoholický nápoj). Nápoj také obsahuje vyprodukovaný oxid uhličitý a je tak mírně perlivý.

Postup přípravy

1. Uvařte silnější čaj (černý, zelený nebo ovocný) nejlépe sypaný, za tepla ho oslaďte (cca 6 polévkových lžic na litr) a přelijte do vhodné nádoby (např. třílitrové zavařovací sklenice).

2. Po vychladnutí přidejte násadu kombuchy, buď cca 10% kultury z předchozího procesu nebo přímo trochu (cca 1 dcl) hotového nápoje.

3. Nádobu přikryjte čerstvě vyžehleným kapesníkem a zajistěte gumičkou.

4. Na vhodném místě za pokojové teploty nechte kulturu růst, čas od času ji zamíchejte spařenou lžící, aby měla dostatek kyslíku.

5. Po cca 7-10 dnech nápoj přefiltrujte přes čerstvě vyžehlenou látku a konzumujte. Malou část nápoje můžete použít pro uchování houby do další kultivace.

Poznámky: Při všech fázích přípravy se snažte pracovat maximálně sterilně. Kultura kombuchy je sice poměrně odolná proti jiným mikroorganismům, přesto však může dojít k její kontaminaci. Ta může vyvolat jednak zhoršení chuti kombuchy, v extrémním případě i vznik zdravotně závadného nápoje. Nápoj proto připravujte vždy z čerstvě uvařeného čaje, slaďte za horka a před zaočkováním nechte vychladout v uzavřené nádobě. Látky používané na prikrytí sklenice a na filtrování před použitím vyžehlete horkou žehličkou.

Pro růst kombuchy je optimální teplota 23-28°C, klesne-li teplota pod 22°C, růst se velmi zpomaluje, při teplotě přes 40°C naopak kultura hyne. Naočkovávat je proto nutné až vychladlý čaj. Na druhou stranu je ale běžné, že i v nápoji uchovávaném v lednici dojde k mírnému růstu a objeví se v něm šlemovité útvary. Nápoj je proto vhodné nalívat přes sítko. Při kvašení vzniká v nádobě nová houba, někdy se spojí s původní, jindy zůstanou oddělené. Starší houby ale nejsou už tak kvalitní, proto pro novou násadu použijte vždy tu mladší. Pokud se na houbě objeví kontaminace (např. plíseň), použijte raději novou houbu, popř. tuto kontaminaci opatrně odřízněte a houbu opláchněte vlažnou vodou a octem.

Varianty přípravy nápoje

Kombuchu je možné připravit v mnoha variantách, doporučuji zaexperimentovat a hledat ten postup, jehož produkt právě Vám chutná nejvíc. Můžete použít téměř libovolný čaj, černý, ovocný nebo zelený, popř. jejich směsi. Místo cukru můžete použít ke slazení med, nápoj tak získá příjemnou příchuť.
Pozor ale na to, že med sladí více než cukr, takže ho musíte dát méně.
Experimentovat můžete také s dobou kvašení a získat tak nápoj s různou kyselostí.
Výborná je také teplá kombucha připravená z kyselejšího nápoje zředěním horkou vodou (cca 1:1) a oslazením. Podobný postup můžete také použít jako nápravu přespříliš dlouhého kvasného procesu.

Je-li nápoj překvašený a příliš kyselý, uvařte horkou vodu, oslaďte ji několika lžícemi cukru a po vychladnutí kombuchu nařeďte tak, aby měla opět přiměřenou chuť.

Při přípravě nápoje čaje čas od času střídejte; některé čaje nemusí mít dostatek všech potřebných živin a kultura by tak mohla strádat a ztratit svou kvalitu. Také nepoužívejte sáčkové čaje, jsou slabé a mají živin málo.

Kde ji sehnat

Lze ji získat od někoho, komu se při přípravě čaje rozmnožila. Většinou najdete kontakty v inzerátech nebo na internetu.
Vlastní násada je také k dostání v některých obchodech se zdravou výživou. I odtud si ji myslím lze nachat zaslat.
Já jsem si například svojí první násadu koupil v Praze v obchodě s jídelnou "Country Life."

 

Záznamy: 1 - 1 ze 1

Kontakt

Josef Šťastný Mikulášovice 30
407 79
777 246 931 joe.praha@gmail.com